Jak vybrat hudbu ke svatebnímu obřadu? ❤️

Živá hudba při svatebním obřadu v Jiráskových sadech v Hradci Králové

Každá svatba je jedinečná a tak berte rady níže pouze jako návod, pokud si s hudbou nevíte rady. Někdo má vybrané písničky ještě před tím, než si najde partnera, a pak už jen zbývá přesvědčit druhého, jak skvělé to bude. Pokud však jasnou představu zatím nemáte, nechte se inspirovat mými mnohaletými zkušenostmi.

1. Navození slavnostní atmosféry svatebního obřadu

Píseň, která svolá hosty na místo nebo dokresluje atmosféru při jejich usazování. Nejlépe na blížící se slavnostní chvíli upozorní živá hudba, která svou produkcí přiláká pozornost svatebčanů. Pokud je pro hosty v místě obřadu připraveno malé uvítací pohoštění, skladeb můžete vybrat třeba pět a tím je i zabavíte, než se všichni průběžně seznámí. Někdo tyto úvodní skladby záměrně vynechává, aby hudba začala znít až s prvními kroky ženicha, případně nevěsty.

❤️ Oblíbená skladba pro navození atmosféry na svatbě je například Bachův Air, Yirumova River Flows in You, In The Mood Glenna Millera. Výjimečnost okamžiku podpoří i klasická Mozartova Malá noční hudba nebo některé z jeho Divertiment, stejně jako Menuet Luigi Boccheriniho. Babičky jistě potěší píseň Jdi za štěstím, kterou nazpíval Karel Gott.

2. Píseň na příchod ženicha

Skladba, na kterou kromě ženicha s maminkou někdy přicházejí i svědci, výjimečně také ženichův tatínek s maminkou nevěsty. Skladba by měla odrážet charakter ženicha, aby se při příchodu k oltáři cítil dobře.

❤️ Pánové si často vybírají soundtrack z filmu Forrest Gump, svatební pochod Felixe Mendelssohna nebo Richarda Wagnera, Gabrielův hoboj od Ennia Morricone či All of Me Johna Legenda.

3. Píseň na příchod nevěsty

Nejkrásnější melodie jenom pro nevěstu s tatínkem. Na některých svatbách slavnostní okamžik připravují ještě družičky, nejčastěji je to však součástí písně pro nevěstu, která jde hned za nimi. Výjimečně nastupuje nevěsta na stejnou píseň jako ženich, v tom případě je moc hezké, když si počká například na refrén skladby.

❤️ Dámy mají nejraději Pachelbelův Canon in D, Thousand Years od Christiny Perri, Perfect Eda Sheerana, Hallelujah Leonarda Cohena. Klasikou jsou samozřejmě svatební pochody Felixe Mendelssohna nebo Richarda Wagnera a píseň You Raise Me Up Joshe Grobana.

4. Obřadní řeč

Při obřadní řeči si mnoho oddávajících přeje ticho, aby bylo dobře jejich proslovům rozumět. Zejména na oblíbených venkovních svatbách, které probíhají akusticky, bez zvučení. Samozřejmě je také možné nechat hudbu velmi slabě hrát jako jemné podkreslení mluveného slova. Hudba by v ideálním případě měla znít čistě instrumentálně, aby zpěv slova oddávajícího nerušil.

❤️ Velké oblibě se těší například skladba Shallow z filmu Zrodila se hvězda, Bachův Air, My Heart Will Go On od Celine Dion.

5. Uzavření manželství

Vaše "ANO" nebo svatební slib by měl proběhnout bez hudby. Hned po té ale následuje píseň, během které si předáte prsteny a potvrdíte svůj sňatek prvním manželským polibkem. Někdy pokračuje ještě řeč, kterou je možné proložit hudbou a jindy plynule navazují podpisy. Je tedy dobré zvolit pro tento okamžik písně dvě s tím, že minimálně jedna zazní.

❤️ Tuto chvíli nejvíce umocňují písně Thousand Years od Christiny Perri, What a Wonderful World Louise Armstronga, I'm Yours Jasona Mraze nebo třeba Já Ti prstýnek dám z pohádky Zlatovláska.

6. Hudba ke svatebnímu přípitku

Nejčastěji se jedná o krátký přípitek se svědky a oddávajícím a stačí tak jedna skladba, někdy je dokonce nejpřirozenější natáhnout skladbu předchozí a spojit tak 4P (prsteny-polibek-podpisy-přípitek) v jeden celek. Stává se (spíše na menších svatbách), že si novomanželé chtějí rovnou připít se všemi hosty, pak je pochopitelně dobré vybrat písní více. V tomto případě se také gratuluje již během přípitku.

❤️ Slavnostně zní například Handelova Hudba k ohňostrojům. Někdy chtějí pánové situaci odlehčit a nechávají zahrát znělku ze seriálu Ženatý se závazky nebo dámy Love me like you do z filmu Padesát odstínů šedi.

7. Gratulace

Zde se často vybírá počet písní podle počtu hostů - 20 hostů = 1 píseň, 50 hostů = 2 písně, 100 hostů = 4 písně, atd. Někdy je ale efekt opačný. Čím více hostů, tím rychleji se každý snaží pogratulovat, naopak na menších svatbách hosté přejí výřečněji. Vyberte songů raději více, třeba se nedostane na všechny, ale lepší je mít něco v záloze. Tyto rezervní písně se mohou hodit také v nečekaných situacích (svědek zapomene prstýnky v trezoru v autě, personál nechá chladit šampaňské v nedalekém hotelu, aj.).

❤️ Skladby, které podtrhnout moment gratulací, jsou například: Can You Feel The Love Tonight od Eltona Johna, What a Wonderful World Louise Armstronga, Thousand Years od Christiny Perri, Hallelujah Leonarda Cohena, All of Me Johna Legenda, Cantina band Johna Williamse z filmu Hvězdné války, Maria Leonarda Bernsteina, Život je jen náhoda Jaroslava Ježka, In The Mood Glenna Millera, Menuet Luigi Boccheriniho.

8. Píseň pro společný odchod novomanželů

Závěrečná píseň, která slouží jako fanfára k odchodu z místa obřadu (pokud se tedy přesouváte). Tady se nebojte něčeho ráznějšího, protože k hudebníkům se přidá ještě potlesk hostů a veselá vřava. Vyberte společnou oblíbenou píseň, která nejlépe podtrhne Vaše vkročení do manželství!

❤️ Písně, na které novomanželé prochází špalírem nejčastěji: Viva la Vida od Coldplay, Don't Stop Me Now od Queen, All You Need Is Love od Beatles, v kostele je to často některý ze svatebních pochodů Felixe Mendelssohna nebo Richarda Wagnera, naopak na odlehčenějších svatbách zněla například i Škoda lásky Jaromír Vejvody.

Závěrem

Snad jste nyní již inspirováni do jaké hudby obléknete svoji svatbu. Pokud stále tápete, skladby si také můžete nechat navrhnout od matriky, dj nebo hudebníků, to už záleží, kdo bude Vaši svatbu doprovázet. Máte svůj sen, že budou na Vaší svatbě housle? Chtěli byste mít celou dramaturgii obřadu z pohádkových melodií? Víte, že Vaše sousedka krásně zpívá? Nebo bude svatba ve stylu Hvězdných válek? Nebojte se si o to říct. Můžete si také nechat složit Vaši vlastní originální svatební píseň. Tak hodně štěstí při realizaci Vašich snů! 😊

Přečtěte si další článek z mého blogu 😊

Alena Hübnerová

...

🎻 Profesionální houslistka @violinanela
📷 Fotografka @foto.alenka
🎶 Zakladatelka www.kvartetohk.cz
🌎 Cestovatelka 🎼 Učitelka
💕 Sladkožroutka

Články z blogu

Proč je při svatebním obřadu lepší živá hudba? - článek z blogu Aleny Hübnerové

Proč je při svatebním obřadu lepší živá hudba? ♪♫

Někdy to všechno začíná ještě před samotným obřadem...

Hra na housle soukromě nebo v ZUŠ? - článek z blogu Aleny Hübnerové

Prodloužený víkend v Jordánsku

Co všechno se dá stihnout v Jordánsku za 4 dny?

Hra na housle soukromě nebo v ZUŠ? - článek z blogu Aleny Hübnerové

Hra na housle soukromě nebo v ZUŠ? ♬

Během své učitelské kariéry jsem se setkala s mnoha...

Jak vybrat hudbu ke svatebnímu obřadu - článek z blogu Aleny Hübnerové

Jak vybrat hudbu ke svatebnímu obřadu? ♥

Každá svatba je jedinečná a tak berte rady níže pouze...

Kategorie článků z blogu

Instagram @violinanela